Kanál novinek Romanonderka.cz

Ptali jste se

Út 28. 12. 2010 | Dluh

Otázka:
Vážený pane primátore,

na Vašem portálu jste mně napsal jaké byly dluhy Brna a jaký je dluh nyní. Mohl byste mi prosím napsat kde bych mohl sehnat podrobnější údaje? Chtěl bych vědět jaký byl dluh v každém roce.
Také bych se Vás rád zeptal, co se stalo v roce 2000 že dluh vzrostl za pět let z 1,3 na 7,3 mld.

Předem děkuji za Vaše odpovědi

Odpověď:
Vážený pane Adamče,
je chvályhodné, že se zajímáte o ekonomiku města Brna, a to jak v otázce investic, tak zejména s ohledem na zadluženost města. Mohu vás v této souvislosti jen ubezpečit, že chci, aby Brno bylo dynamickým městem v dobré hospodářské kondici a i v následujícím období hodlám odpovědně hospodařit s financemi města a uvážlivě investovat jen do projektů, které přinesou občanům Brna dlouhodobý užitek. Stále tak zůstává také jednou z nejdůležitějších priorit v rozpočtové oblasti získávat co největší objem finančních prostředků z evropských fondů a dotací.
A nyní k vašemu dotazu: podrobnější údaje k vývoji zadluženosti statutárního města Brna od roku 2001 včetně lze získat na internetových stránkách www.brno.cz v sekci Správa města / Dokumenty města / Rozpočet / Plnění rozpočtu statutárního města Brna / Závěrečný účet statutárního města Brna za příslušný kalendářní rok. Zvýšení dluhu v období, které uvádíte (po roce 2000) souvisí s dluhopisovým programem, který město Brno založilo v roce 2001 za účelem financování strategických investic – např. snížení infrastrukturní zanedbanosti.
Za váš dotaz vám děkuji. Přeji příjemné prožití vánočních svátků a šťastný vstup do nového roku 2011.

S pozdravem

Bc. Roman Onderka, MBA
primátor města Brna

Út 21. 12. 2010 | sportovec města Brna

Otázka:
Dobrý den!
Potřebovl bych zjistit, kde najdu kompletní výsledky ankety sportovec města Brna 2010.

Předem děkuji Hedbávný

Odpověď:
Dobrý den, pane Hedbávný,
výsledky ankety Nejlepší sportovec města Brna naleznete na stránkách www.galantbrno.cz v požadované rubrice. Zde také současně k pořádané anketě můžete najít pravidla soutěže, Síň slávy, fotogalerii ze slavnostních vyhlášení posledních ročníků a v neposlední řadě také přehled partnerů.
Společnost Galant Brno, která soutěž pořádá pod záštitou primátora města Brna zajišťuje řadu akcí nejen ve městě Brně, a to především ve spojení se sportovní tematikou. Z těch nejznámějších se jedná např. o Jihomoravskou triatlonovou ligu, závod horských kol GT Zaskar, Kardioběh, ale i řadu dalších.

S pozdravem

Bc. Roman Onderka, MBA
primátor města Brna

Út 21. 12. 2010 | reditel dpmb

Otázka:
Dobry den,
blahopreji ke zvoleni primatorem.Chci se zeptat.Kdy se bude rozhodovat o novem rediteli DpmB?Slysel jsem ,ze jeden z kandidatu na post je i pan Vesely.Doufam ,ze je to jenom fama.Drzim palce, at konecne vyberete schopneho a dobreho reditele,ktery nebude pit , nebude sedat opily za volant a delat ostudu vsem slusnym zamestnancum Dp. Dekuji a preji hodne uspechu v dalsi Vasi namahave a tezke praci. Jan Zimmer

Odpověď:
Vážený pane Zimmere,
děkuji vám za blahopřání ke znovuzvolení primátorem města Brna. V podzimních komunálních volbách dosáhla brněnská ČSSD historického vítězství a po dlouhých jednáních uzavřela koaliční dohodu s ODS. Jsem si plně vědom důvěry, kterou jsem získal od občanů tohoto krásného města a jsem připraven dostát všem závazkům se ctí.
Ve svém emailu se mne také ptáte na výběrové řízení na pozici generálního ředitele Dopravního podniku města Brna. Dopravní podnik města Brna (DpmB) patří mezi jednu z nejdůležitějších brněnských firem, neboť jako hlavní dopravce zajišťuje městskou hromadnou dopravu v moravské metropoli. Přitom brněnská trolejbusová síť je největší v Česku a tramvajová síť je druhá největší po pražské. DpmB provozuje také elektrickou lodní dopravu na Brněnské přehradě.
Výběrové řízení na pozici generálního ředitele DpmB proběhne na počátku roku 2011 a mohu vás ubezpečit, že stejně jako vám mně hodně záleží na tom, aby v čele tak velké a důležité brněnské společnosti stál člověk s výbornými manažerskými schopnostmi, zkušenostmi a odpovídajícím morálním profilem.
Za váš dotaz vám děkuji. Přeji příjemné prožití vánočních svátků a šťastný nový rok 2011.

S pozdravem

Bc. Roman Onderka, MBA
primátor města Brna

Út 14. 12. 2010 | Blahopřání

Otázka:
Dobrý den pane primátore,
předem Vám velice blahopřeji k Vašemu znovuzvolení na místo primátora města Brna. Jsem Jiří Růžička, pokud si vzpomínáte, tak jste mi křtil mou knihu, před dvěma lety, v kavárně pana Ryšavýho. Chci se Vás zeptat na jednu věc. Jsem bývalý policista, to si ještě určitě pamatujete. Mě docela vadí chování městských strážníků, kteří pokutují bezbranné řidiče, a sami porušují zákon tím, že jezdí bez bezpečnostních pásů. Myslíte si že je to v pořádku? Vím, že takové věci Vás asi nezajímají, jako ostatní a důležitější, ale mě se toto, ale nejen mě, ale i naším spoluobčanům nelíbí. Přemýšlel jsem o tom, že je začnu fotit, ale tím bych si asi udělal dost nepřátel a vím, jak je to těžké v dněšní době. Myslím si že policie by měla jít s lidem a ne proti němu, je to jen můj názor, měli by jít příkladem občanům. Jste ,muž na svém místě a neumím si představit jiného člověka na postu primátora. Jsem Vaším příznivcem, pane primátore a skláním se před Vámi.
S pozdravem Jiří Růžička

Odpověď:
Vážený pane Růžičko,
děkuji vám za blahopřání ke znovuzvolení primátorem města Brna.
Vážím si voličských hlasů a podpory, kterou jsem jako lídr brněnské ČSSD získal a stejně tak cítím velkou odpovědnost a závazek splnit všechna očekávání. Jsem rád, že jsem od občanů tohoto krásného města dostal důvěru a mohu tak navázat a pokračovat v další práci. Stejně jako vy si také přeji, aby se moravská metropole rozvíjela do krásy a stala se městem, kde se historie citlivě prolíná se současností a kde je radost pracovat a žít. A stejně jako vy si myslím, že pořádek musí být. K tomu co píšete, mám ale jednu zásadní poznámku.
Ve svém emailu upozorňujete na chování městských strážníků, kteří pokutují „bezbranné řidiče a sami porušují zákon tím, že jezdí bez bezpečnostních pásů“ a ptáte se mne, zda si myslím, že je to v pořádku. A já vám zde na tomto místě musím odpovědět, že toto jejich počínání v pořádku je, a to v souladu se Zákonem č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích. Tento zákon totiž pamatuje i na situace, které nutí nejen policisty (příslušníky bezpečnostních sborů) některá pravidla porušit. Zákon tak hovoří o řidiči bezpečnostních sborů, ozbrojených sil a vojenského zpravodajství při plnění jejich povinností, řidiči vozidel požární ochrany při řešení mimořádných událostí a řidiči vozidel zdravotní záchranné služby v případech, kdy použití bezpečnostního pásu brání v rychlém opuštění vozidla za účelem výkonu dalších povinností. Tato výjimka se vztahuje také např. na učitele jízdy při výcviku nebo zdravotnického pracovníka, který v době přepravy poskytuje pacientovi zdravotní péči.
Převážná část strážníků Městské policie se pravidelně poutá a strážníci jsou instruováni, aby věnovali pozornost především svoji bezpečnosti a jezdili připoutáni bezpečnostními pásy. Rozhodně ale zákon neporušují, pokud svoji situaci vyhodnotí a ze služebních důvodů se nepřipoutají.
Za váš dotaz a nabídku vám děkuji. Vím, že jste to myslel dobře a jde vám, konec konců stejně jako mně o to, aby v Brně fungoval řád a pořádek.
Přeji vám jen vše dobré.

S pozdravem

Bc. Roman Onderka, MBA
primátor města Brna

Rychlá navigace